Dekan mesajı

 

   

 

             Değerli Ziyaretçiler;  

           Aksaray Üniversitesi Veteriner fakültesi web sayfamıza hoşgeldiniz. Fakültemiz 2012 yılında kurulmuş, geçen 5 yıllık süre içerisinde öğrenci alımı başlamış, bu sene birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarda eğitime devam etmektedir. Veteriner Fakültesinin öğrenci açısından ülkemizin birçok bölgesinden tercih edildiğini görüyoruz. Halihazırda yaklaşık 22 öğretim elemanı sayısına ulaşmış bulunmaktayız.

      Veteriner Fakültesi Hayvan hastanesi hizmet açısından belli bir aşamaya gelmiştir. Aksaray ilimizde bulunan sokak hayvanlarının kısırlaştırılması için Aksaray Belediyesi ile Üniversitemiz arasında yapılan protokol gereğince, Veteriner Fakültesi küçük hayvan kliniği operasyon malzemeleri ve klinik tefrişatı belediyemiz tarafından tanzim edilmiştir. Böylece, sokak köpeklerine yönelik olarak kısırlaştırma operasyonları başlamıştır. Öğrencilerimiz bu şekilde teorik bilgiler yanında pratik açıdan kendilerini geliştirme imkanı bulacaklardır. Öğrencilerimizin eğitimi ve bölge hayvancılığı açısından büyük hayvan kliniğimizi önümüzdeki süreçte açmayı planlıyoruz. Fakülte olarak Üniversitemiz bünyesinde Aksaray’a özgü Malaklı köpeği araştırma enstitüsü kurulması, embriyo transfer merkezi yapılması ve kanatlı hayvan yetiştiriciliği alanlarında çalışmalarımız devam etmektedir. Bunları yaparken ilimizdeki kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve yetiştiricilerle ortak hareket ediyoruz.

           Sevgili öğrenciler;

        Veteriner hekimlik diğer mesleklere göre son yıllarda öne çıkmış, hayvan ve insan hayatıyla direk olarak ilgili bir meslek dalıdır.  Eğitimi pahalı, uzun süreli yorucu ve fedakarlık ister. Bu sene ayak bastığınız fakültenizde beş yıl boyunca temel bilimler, hayvan sağlığı ve hastalıkları, gıda hijyeni, zootekni ve hayvan besleme konularında usta-çırak ilişkisiyle bilgi edineceksiniz. Siz daima istekli olursanız hocalarınızın tecrübe ve birikimlerinden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Sizlerin çıtanızı yükseltmek için bir yıl içinde Avrupa ve Asya’dan Veteriner Fakülteleri ile ona yakın öğrenci değişim anlaşmaları imzalamış bulunmaktayız. Şimdiden yabancı dilinizi geliştirirseniz bu ülkelerde de eğitiminize devam etme imkanınız olacaktır. Veteriner Hekim adayları olarak sizlere öğrencilik hayatınızda başarılar diliyorum.

                                                                                                                           

                                                         Prof. Dr. Mustafa Cemal DARILMAZ

                                                                                                                                                               Dekan V.