Kaz Yetiştiriciliği Projesi Dağıtım Töreni Yapıldı

Veteriner Fakültesi ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün iki yılı aşkın süredir “Kaz Yetiştiriciliği” üzerine yaptığı ortak çalışma meyvesini vermeye başladı. Eskiden Aksaray’da çok sayıda kaz bulunurken şehirleşmenin etkisi ile azalmaya ve unutulmaya yüz tutmuştur. Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Karabulut, Aksaray’da kazcılığı tekrar canlandırmak için hazırladığı proje, Üniversitemiz Bilimsel Araştırma Projeleri Kurumuna (BAP) tarafından kabul edilmiştir.

Proje kapsamında, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün de katkıları ile Aksaray ve köylerinin büyük kısmı dolaşılmış ve yetiştiricilerle temasa geçilmiştir. Valiliğin vermiş olduğu destekle alınan 400 adet yerli kaz İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün 02.11.2016 tarihinde düzenlemiş olduğu törenle 10 yetiştiriciye 40’ar adet olmak üzere dağıtıldı. Törene Rektör yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Özçifçi,  dekan Prof. Dr. Halil Selçuk Biricik, İl Özel İdaresi Sekreteri Ramazan Altundağ, İl Genel Meclisi Başkan Vekili Celalettin Kılıç, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bestami Zabun, fakültemiz öğretim üyeleri ile sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Törende konuşan Prof. Dr. Halil Selçuk Biricik, kazcılığın geliştirilmesi için, Tarım Müdürlüğüyle birlikte çalışmalara devam edeceklerini belirtti. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bestami Zabun ise Veteriner Fakültesi olmasaydı Aksaray’da kaz aklımıza gelmezdi diyerek, Fakültemizin verdiği destekten dolayı teşekkür etti.