Aksaray Üniversitesi
Veteriner Fakültesi
Öğrencilerimiz Beyaz Önlüklerini Giyerek Mesleğe İlk Adımı Attı

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, bazı işler olmadığında hayatın kendi mecrasında devam edebileceğini ancak tarım ve hayvancılığın olmaması durumunda hayatın devamının mümkün olmadığını söyledi.

ASÜ Veteriner Fakültesi öğrencileri için düzenlenen Beyaz Önlük Giyme Töreninde konuşan Rektör Şahin, tarım ve hayvancılığın tüm insanlığı yakından ilgilendiren bir sektör olduğuna dikkat çekti. Salgın sürecinde bunun çok net biçimde görüldüğünü kaydeden ASÜ Rektörü, “Belki bazı meslekleri yapanlar olmasa hayat sürebilir ama tarım ve hayvancılık olmazsa hayat devam etmez. Bu sektörde çalışan herkese çok teşekkür ediyoruz. Tarım ve hayvancılık alanı herkesi ve hepimizi çok yakinen alakadar ediyor” dedi. Kampüste farklı zamanlarda çeşitli törenler düzenlendiğini ve bu törenlerde yapılan konuşmaların bir kısmının öğrencilere nasihat içerdiğini dile getiren Şahin, bu durumun bazen sıkıcı olabildiğini belirterek, “Aslında nasihat denilen olgunun geri planında tecrübe paylaşımı var. Büyükler, yaşça küçük olanlara tavsiye verirken, onlara olası hataları göstermeye çalışıyorlar. Bu nedenle tavsiyeleri dikkatle dinlemek başarı için önemli bir noktada duruyor. Tüm öğrencilerimize eğitim hayatlarında başarılar diliyoruz” dedi. Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Cemal Darılmaz da törende kısa bir selamlama konuşması yaptı. 2014 yılında ilk öğrencileri alarak eğitim-öğretime başladıklarını dile getiren Prof. Darılmaz, salgın süreci boyunca Fakültede yaşanan önemli pozitif değişimler hakkında bilgiler verdi. Akademisyen ve öğrenci sayısının arttığını ve iki dönem mezun verdiklerini ileten Dekan Darılmaz, “Yine aynı süreçte Hayvan Hastanesinin kurulum süreci tamamlandı, yaklaşık bin 200 farklı türden hayvanın tedavisi yapıldı, farklı kurumlarla protokoller imzalandı… Biz büyük bir şevkle çalışmaya devam ediyoruz. Öğrencilerimizin her daim yanındayız. Tüm öğrencilerimizi ve ailelerini kutluyorum” dedi. Aksaray Gıda Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav ve Veteriner Hekimler Odası Başkanı Önder Yıldız’ın konuşmalarının ardından önlük giyme töreni yapıldı.

Tarım ve hayvancılıkla alakalı mesleki birliklerin başkanlarının da katıldığı törende, birinci ve ikinci sınıfta eğitim-öğretim gören 102 öğrenci önlüklerini giydi.